Czy te produkty zastąpią Autocasco?

Czy te produkty zastąpią Autocasco?

Bez ubezpieczenia OC jeździć nie wolno. Ubezpieczenie dobrowolne to co innego. Ubezpieczyciele muszą się mocno nagimnastykować, żeby zachęcić kierowców do ich kupna. Tym bardziej, gdy maleje popyt na Autocasco.

Co się stało z Autocasco?

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, a chętnych na nowe auta coraz mniej (pisaliśmy o tym w tekście: Jakie auta najlepiej się sprzedają?). W konsekwencji maleje również liczba kierowców zainteresowanych ubezpieczeniem AC. Dla jednych za drogie, dla innych… niedostępne, bo ich pojazd ma już „swoje lata”. Jak zareagowały na ten trend firmy ubezpieczeniowe? Zwiększają ofertę polis o wąskim zakresie ochrony.

Małe polisy – zalety

  • Polisy o wąskim zakresie ochrony kosztują niewiele.
  • Działają tylko w ściśle określonych warunkach – mamy jasność w jakich sytuacjach nam pomogą.
  • Zabezpieczają przed utratą zniżek w Autocasco.
  • Można je kupić niezależnie lub jako dodatek do podstawowych ubezpieczeń OC i AC.

3 polisy, które warto mieć

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży
Boisz się, że ktoś ukradnie twoje auto z parkingu? Nie musisz kupować Autocasco by czuć się bezpieczniej. Kup produkt ubezpieczeniowy chroniący przed samą kradzieżą. W Link4 jest to tzn. Ubezpieczenie Antykradzieżowe, a PZU minicasco. Plusem obu produktów jest niewysoka cena. Ponadto, w przypadku minicasco ochrona obejmuje nie tylko ryzyko kradzieży, ale także zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu wskutek zderzenia z ludźmi czy zwierzętami.

Ubezpieczenie szyb
Kierowcy posiadający polisę AC często narzekają, że ubezpieczyciel nie wypłacił im odszkodowania za wybite szyby, bo np. koszt naprawy wynosi 450 zł, a minimalna wysokość szkody od której zakład ubezpieczeń wypłaca odszkodowanie to 500 zł. Inny ubezpieczyciel bez problemu wypłaca odszkodowanie, ale zabiera zniżki na Autocasco. Ubezpieczenie szyb jest w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, bo zapewnia wypłatę odszkodowania i nie odbiera zniżek na AC.

Ubezpieczenie Assistance
Zapewnia pomoc w zakresie technicznym i medycznym w czasie trwania podróży; przydaje się przy kolizji, wypadku drogowym czy awarii. W ramach ubezpieczenia można skorzystać z:

  • holowania samochodu
  • transportu ubezpieczonych z miejsca zdarzenia do miejsca holowania pojazdu
  • udostępnienia pojazdu zastępczego
  • nocleg dla ubezpieczonych
  • pomoc tłumacza.

Produktów jest coraz więcej. Są bardziej wyspecjalizowane i tanie. Nie chronią kompleksowo, ale pomagają w poszczególnych sytuacjach, których najbardziej obawiają się kierowcy. Czy zastąpią Autocasco? To się okaże za parę lat.

Marta Miłośniczka dobrych samochodów. Specjalistka od tematów związanych z ubezpieczeniem auta i jego rejestracją po zakupie.