W jakich sytuacjach możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

W jakich sytuacjach możesz wypowiedzieć ubezpieczenie OC?

Każdy kierowca musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie samochodu czyli OC. Jest to ustawowy wymóg dla właścicieli zarejestrowanych pojazdów. Istnieją jednak pewne sytuacje, gdy spokojnie można wypowiedzieć OC.

Przy zawieraniu lub wypowiadaniu polisy OC obowiązują przepisy ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Kierowcy nie wolno wypowiadać umowy OC wedle własnego uznania np. w sytuacji, gdy dowie się od znajomego, że w którejś firmie ubezpieczeniowej trwa promocja i można kupić fantastycznie tanie ubezpieczenie albo kiedy chce na okres zimy wstawić samochód w garażu i nie używać aż do wiosny. Każdy zarejestrowany pojazd, dysponujący tablicami rejestracyjnymi, musi być ubezpieczony.

Właściciel pojazdu może wypowiedzieć polisę tylko w ściśle określonych sytuacjach. W jakich?

  • Gdy kupuje nowe auto.
  • Kiedy jego aktualna umowa OC dobiega końca.
  • W sytuacji wyrejestrowania pojazdu np. po kradzieży samochodu lub całkowitym zniszczeniu auta po wypadku.

Zanim wypowiesz ubezpieczenie OC

Kiedy wypowiadamy umowę? Nie później niż na 1 dzień przed upływem okresu 12 miesięcy trwania umowy.

W jakiej formie? Wypowiedzenie w formie pisemnej można przesłać listownie lub wręczyć osobiście. Czasem ubezpieczyciele dopuszczają drogę mailową lub faks (należy wcześniej upewnić się czy akceptują tę formę dostarczenia wypowiedzenia przed wysłaniem).

Wypowiedzenie listowne. W przypadku wypowiedzenia przesyłanego drogą listowną trzeba pamiętać o zachowaniu dowodu nadania przesyłki pocztowej. O terminie złożenia wypowiedzenia decyduje data stempla pocztowego.

Współwłaściciele pojazdu. Jeżeli dany samochód ma więcej niż jednego właściciela, na składanym wypowiedzeniu muszą znaleźć się podpisy wszystkich właścicieli.

Wzór wypowiedzenia OC do pobrania wypowiedzenia udostępniamy w pliku pdf.

Marta Miłośniczka dobrych samochodów. Specjalistka od tematów związanych z ubezpieczeniem auta i jego rejestracją po zakupie.