Jak zadbać o wygląd samochodu?

Jak zadbać o wygląd samochodu?

Częsta jazda samochodem wpływa nie tylko na zużycie podzespołów. Na polskich drogach nietrudno np. o porysowanie powłoki lakierniczej przez kamienie albo żwir. W zimie nanosimy do wnętrza pojazdu śnieg i błoto, przez co wymaga on w środku czyszczenia. Pamiętajmy, że takie niuanse mają wymierny wpływ na wygląd samochodu i jego wartość wartość samochodu przy sprzedaży.

Każde auto wymaga szczególnej opieki zwłaszcza po zimie. Aby usunąć nagromadzony piasek, sól i inne zanieczyszczenia nie wystarczy tylko odkurzyć tapicerkę, ale warto również dokładnie wymyć deskę rozdzielczą. A sól i piasek, wysypywane zimą na drogi, narażają na korozję podwozie samochodu, dlatego po zimie warto też i je wyczyścić i zakonserwować.

Przez cały rok starannej opieki wymaga powłoka lakiernicza. Nikomu chyba nie trzeba mówić, jak szpecące potrafią być rysy na lakierze. Po każdej wizycie w myjni, a zimą – po każdym wjechaniu w zaspę pojawiają się nowe odpryski. Co ciekawe, jak informuje blog motoryzacyjny motobloger.pl, lakier objęty jest gwarancją, ale niestety – wypłata odszkodowania nie dotyczy sytuacji, gdy szkody miały miejsce na zewnętrznej powłoce. Drobne braki w karoserii możemy zamaskować sami, używając lakieru samochodowego… ba, nawet powinniśmy, i to nie tylko dla samej estetyki. Po pewnym czasie nienaprawione uszkodzenia powłoki lakierniczej spowodują korozję. Aby lakier był bardziej trwały, należy regularnie go woskować.

Przy konserwacji lakieru nie zapomnijmy również o felgach. Wymyte i nawoskowane felgi sprawiają fantastyczne wrażenie. Jednak pamiętajmy, że użycie środków chemicznych (zwłaszcza mocnych detergentów) będzie wymagać starannego wymycia felgi, aby nie doszło do uszkodzenia lakieru. Warto wówczas kilkakrotnie ją opłukać z uwzględnieniem trudno dostępnych miejsc (mocowania śrub, zagięcia, załamania) i wytrzeć do sucha, a potem nawoskować. A jak już jesteśmy przy felgach, to może warto by zadbać również o wygląd opony? Na nic zda się piękna karoseria, której rysy pokryliśmy lakierem, i lśniące felgi, jeśli towarzyszyć im będą brudne opony.

Mycie i konserwacja lakieru pozwolą zachować odpowiednią estetykę samochodu. Dzięki pamiętaniu o tych prostych przecież czynnościach odwleczemy w czasie moment, gdy karoserię zacznie zżerać rdza. Pamiętajmy więc, że dbanie o wygląd samochodu leży w gestii kierowcy. Jak dowiemy się z artykułu, zamieszczonego na Motoblogerze pod tytułem „25 przypadków, kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z polisy AC”, z tytułu posiadanego autocasco nie dostaniemy odszkodowania za szkody będące wynikiem eksploatacji oraz korozji.

Andrzej Niestrudzenie wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane ze sprzedażą i zakupem samochodu. Skomplikowany język prawniczy przekłada na zrozumiałe wskazówki.