Tanie OC dla młodego kierowcy

Tanie OC dla młodego kierowcy

Każdy świeżo upieczony kierowca ma swój pierwszy raz, jeśli chodzi o ubezpieczenie OC. Zazwyczaj ten pierwszy raz jest dosyć bolesny, bo przede wszystkim mocno nadwyręża jego budżet. Młody kierowcy musi zapracować na zaufanie ubezpieczycieli zanim zacznie otrzymywać zniżki za bezszkodową jazdę. Są jednak inne sposoby jak uniknąć horrendalnej składki za OC dla młodego kierowcy.

Młody kierowca z niewielkim stażem nie może spodziewać się wielu zniżek w OC np. za lata bezszkodowej jazdy, dlatego też kwota składki za obowiązkową polisę ubezpieczeniową może przyprawić go o zawrót głowy. A zważywszy na fakt, że zakres ochrony OC jest u każdego ubezpieczyciela taki sam, bowiem reguluje to ustawa o obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym, nie ma po co przepłacać i najkorzystniej wybrać najtańsze OC spośród wszystkich ofert.

Jak znaleźć najtańsze OC? Wielu młodych kierowców gubi się w gąszczu licznych ofert towarzystw ubezpieczeniowych i często wybiera polisę „w ciemno” kierując się rekomendacją znajomych, którzy od dłuższego czasu opłacają już składki w danych towarzystwach. Dlaczego nie jest to najlepsza decyzja? Rodzicom z długim stażem jazdy ubezpieczyciel zaoferuje rozmaite zniżki, a nam już niekoniecznie. Znajomi posiadający inną markę i typ samochodu także otrzymają zupełnie inne warunki niż my. W tej sytuacji najlepsze co możemy zrobić, to znaleźć w internecie kalkulator OC i wykonać kalkulację składki OC dla konkretnie naszego pojazdu. W rezultacie otrzymamy przegląd cenowy składek od najtańszego OC do najdroższego – możemy wówczas wybrać ofertę najkorzystniejszą.

Ważna informacja: nie można uzupełniać danych o naszym aucie „na oko”, bowiem wyliczenie na podstawie ogólnych danych okaże się niezbyt dokładnie i znacząco różne od rzeczywistej wielkości składki. Jakie informacje trzeba znać by zrobić kalkulację? Potrzebne będą takie dane jak rok zakupu pojazdu, pochodzenie, rok produkcji, marka, liczba miejsc, stan pojazdu, miejsce garażowania np. ulica lub garaż, data rejestracji pojazdu, przebieg czy też przewidywany roczny przebieg. Im dokładniejsze informacje, tym rzetelniejsze wyliczenie. I lepsza decyzja o wyborze taniej składki za ubezpieczenie OC.

Marta Miłośniczka dobrych samochodów. Specjalistka od tematów związanych z ubezpieczeniem auta i jego rejestracją po zakupie.