Sprzedajesz auto i liczysz na zwrot składki OC? Przeczytaj!

Sprzedajesz auto i liczysz na zwrot składki OC? Przeczytaj!

Dwa miesiące temu kupiłeś składkę OC za 600 zł. Dziś sprzedajesz pojazd. Jeśli chcesz otrzymać zwrot składki, musisz się o to postarać. Nowy nabywca wcale nie ma obowiązku rezygnować z przekazanego mu wraz z pojazdem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej! Zobacz, co zrobić aby zwrot składki jednak otrzymać.

Warunkiem uzyskania zwrotu składki jest wypowiedzenie ubezpieczenia OC przez nowego nabywcę pojazdu. Jednak jest to jego dobra wolna, równie dobrze może z niego korzystać do końca trwania polisy. Masz zatem trzy wyjścia:

Po pierwsze, odpuścić sprawę, ale koszt ubezpieczenia OC doliczyć do kwoty samochodu. Nie będziesz stratny po pieniądze zostaną ci zwrócone w postacie większej sumy za sprzedany pojazd. Plus: ów „zwrot” otrzymujesz od razu w chwili sprzedaży pojazdu.

Po drugie, uprzedzasz nabywcę że będzie dla niego korzystniej jeśli wypowie umowę OC i zakupi nowe OC, najlepiej dopasowane do siebie. Prawda jest taka, że jeśli byłeś kierowcą z dużą zniżką na OC, natomiast nowy nabywca takowej nie posiada, ubezpieczyciel ma prawo rekalkulować składkę i przysłać nowemu posiadaczowi auta rachunek do opłaty za różnicę w składce po wykonaniu rekalkulacji.

Po trzecie, nie wierz na słowo tylko zawrzyj w treści umowy kupna-sprzedaży punkt dotyczący obowiązku wypowiedzenia umowy OC przez nabywcę pojazdu. Masz to na piśmie? Masz! Tylko w ten sposób będziesz mógł mieć pewność że nowy właściciel samochodu spełni twoje oczekiwania i wypowie umowę OC. W tej samej chwili będzie ci przysługiwać zwrot składki OC.

Marta Miłośniczka dobrych samochodów. Specjalistka od tematów związanych z ubezpieczeniem auta i jego rejestracją po zakupie.