Opłata podatkowa przy kupnie samochodu

Opłata podatkowa przy kupnie samochodu

Kupując samochód od prywatnej osoby jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wysokość podatku to 2 proc. wartości auta i dotyczy przeważnie samochodów droższych niż 1000 zł.

Z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) jesteśmy zwolnieni w momencie gdy auto nabywamy w komisie lub u dilera i dostajemy na nie fakturę. Taka transakcja jest już opodatkowana podatkiem VAT.

Kupno samochodu na giełdzie lub z ogłoszeń internetowych, czy prasowych osób prywatnych, które nie mogą wystawić faktury, prawie zawsze powoduje konieczność zapłaty podatku. Z PCC zwolnieni są tylko i wyłącznie niepełnosprawni, kupujący auto na własne potrzeby.

Wszyscy pozostali muszą, bez wezwania z Urzędu Skarbowego, obliczyć podatek, złożyć deklarację podatkową i zapłacić należność w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży.

Deklarację podatkową PCC-3 można wydrukować ze strony internetowej Ministerstwa Finansów. W przypadku gdy nasze auto posiada współwłaściciela (np. małżonek) należy dodatkowo wypełnić formularz PCC-3/A – zawierający informacje o pozostałych podatnikach.

Przy wypełnianiu deklaracji powinniśmy mieć przygotowane odpowiednie dokumenty:

  • Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP);
  • dane dotyczące kupionego samochodu (model, rocznik, przebieg).

Warto się również rozeznać, jakie są przeciętne ceny za nasz model samochodu na rynku, przeglądając ogłoszenia prasowe lub internetowe.

Wpłatę można zrealizować w kasie urzędu, jak również zapłacić przelewem na konto. Dowód wpłaty należy przechowywać przez 5 lat.

W przypadku gdy wartość podana na deklaracji różni się znacznie od wartości rynkowej samochodu, podatnik dostanie wezwanie z Urzędu Skarbowego. Urząd zażąda, aby podatnik ją podwyższył. Będzie miał na to 14 dni od daty doręczenia wezwania.

W wezwaniu będzie również uwzględniona wartość zgodnie ze wstępną oceną urzędników podatkowych. Możesz się z nią zgodzić ale nie musisz. Możesz dochodzić swoich racji, gdy np. gdy wartość rynkowa jest zależna od miejsca zakupu samochodu (np. różnica cen między Podkarpaciem a Warszawą), lub gdy przy wycenie fiskusa został nieuwzględniony stan techniczny auta. Warto zatem gromadzić dowody swoich racji, takie jak faktury z warsztatów samochodowych, zdjęcia, pisemne opinie ekspertów, aby bronić się przed zachłannością fiskusa.

Andrzej Niestrudzenie wyjaśnia wszelkie wątpliwości związane ze sprzedażą i zakupem samochodu. Skomplikowany język prawniczy przekłada na zrozumiałe wskazówki.