Kupiłem auto, czy muszę wypowiedzieć OC?

Kupiłem auto, czy muszę wypowiedzieć OC?

Niby wszystko jest proste i oczywiste. Mamy samochód, raz w roku kupujemy obowiązkowe ubezpieczenie OC. Żadna filozofia. Sytuacja jednak ulega zmianie, gdy sprzedajemy lub kupujemy samochód. Wypowiedzieć OC czy nie? Jak nie popełnić błędu i nie przepłacić za składkę?

W sytuacji gdy kupimy od kogoś samochód, wraz z pojazdem nabywamy także prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC. W tym momencie możemy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, ale nie musimy się śpieszyć – równie dobrze możemy to zrobić w dowolnym czasie po nabyciu pojazdu. Umowę wypowiadamy zawsze w formie pisemnej. Stara umowa OC rozwiąże się w dniu złożenia wypowiedzenia.

Pamiętajmy, że mamy obowiązek pisemnego powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności. Do momentu powiadomienia ubezpieczyciela obie strony odpowiadają za zapłatę należnej składki. Lepiej żeby kupujący i sprzedający dogadali się, kto ma poinformować ubezpieczyciela o zaistniałej zmianie, żeby nie okazało się później, że żadna ze stron tego nie zrobiła.

Oczywiście, nigdzie nie jest powiedziane, że musimy natychmiast zmieniać ubezpieczyciela. Spokojnie możemy kontynuować ubezpieczenie OC, które zawarł wcześniejszy właściciel samochodu. W tej sytuacji umowa OC będzie ważna do końca czasu na który została zawarta.

Zwróćmy jednak uwagę na to, że ubezpieczyciel po otrzymaniu informacji o zmianie właściciela pojazdu może dokonać rekalkulacji składki ubezpieczenia OC, uwzględniając zniżki lub zwyżki, jakie przysługują nowemu nabywcy. Z kolei po rekalkulacji może się okazać, że trzeba będzie dopłacić do składki jeżeli wyniesie nas więcej niż poprzedniego właściciela samochodu. Stąd też warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń i sprawdzić czy nie lepiej pomyśleć o wypowiedzeniu OC i kupnie polisy w innych towarzystwie, które zaproponuje nam tańszą składkę OC.

Marta Miłośniczka dobrych samochodów. Specjalistka od tematów związanych z ubezpieczeniem auta i jego rejestracją po zakupie.