Ubezpieczenie OC po kupnie auta

Ubezpieczenie OC po kupnie auta

Jeśli samochód miał ważne ubezpieczenie OC, to w momencie kupna przechodzi ono na nowego właściciela i trwa do końca okresu, na jaki była zawierana. Wysokość składki zostanie przekalkulowana zgodnie z przedstawionymi w tym artykule zasadami naliczania składek OC.

Może się więc zdarzyć, że ubezpieczenie okaże się niekorzystne dla nowego właściciela. W takich okolicznościach będzie on chciał, co zrozumiałe, wybrać innego ubezpieczyciela. Czy może to zrobić?

Okazuje się, że tak. Przed 11 lutego 2012 roku umowa mogła zostać wypowiedziana w ciągu 30 dni od dnia zakupienia pojazdu. Po tej dacie w życie weszła nowelizacja, która stanowi, że nabywca ma prawo wypowiedzieć ubezpieczenie OC kupionego samochodu w każdym momencie jej trwania. Taka polisa wzięta razem z samochodem nie przedłuża się automatycznie. Skutecznie eliminuje to dosyć poważny problem, jaki wcześniej miał miejsce, a mianowicie podwójnego OC.

Oczywiście w gestii sprzedającego samochód leży poinformowanie ubezpieczyciela o sprzedaży samochodu. Powinien to zrobić w ciągu dwóch tygodni od sprzedaży auta, a wszystko po to, aby nie zostać pociągniętym do odpowiedzialności za ewentualne szkody, które mógłby wyrządzić nabywca. Osoba sprzedająca samochód może także odzyskać część składki, obejmującą okres, który pozostał do końca ubezpieczenia. Tutaj ma dwie opcje do wyboru, zależne od tego, co z ubezpieczeniem OC chce zrobić nowy właściciel: jeśli zamierza kontynuowanie ubezpieczenia, to do ceny samochodu może zostać doliczona kwota niewykorzystanych składek. Zaś jeśli planuje on zmianę, wówczas sporządzone zostaje pisemne wypowiedzenie umowy OC. Nowy właściciel powinien wtedy wykupić nowe OC gdzie indziej, korzystając np. z porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

Marta Miłośniczka dobrych samochodów. Specjalistka od tematów związanych z ubezpieczeniem auta i jego rejestracją po zakupie.