Czy można sprzedać auto bez ubezpieczenia OC?

Czy można sprzedać auto bez ubezpieczenia OC?

Nie wszystkie samochody w Polsce mają ubezpieczenie OC. Czy sprzedaż takiego auta jest możliwa? Czy nabywca będzie ponosił odpowiedzialność za to, że zakupił samochód bez OC?

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce każdy zarejestrowany samochód musi posiadać ubezpieczenie OC. Jednak nie każdy właściciel auta o tym pamięta. Co się dzieje, kiedy chce się sprzedać auto nieubezpieczone w zakresie OC?

Sprzedaż samochodu bez OC jest możliwa

Jeżeli Twoje auto nie ma ubezpieczenia OC, nadal możesz je sprzedać. Twoim obowiązkiem jest jednak poinformowanie nabywca auta o tym fakcie.

Nowy właściciel ponosi bowiem odpowiedzialność za ubezpieczenie samochodu od dnia nabycia. Jeżeli auto nie ma OC, musi więc wykupić polisę od razu w dniu nabycia samochodu. Inaczej narazi się na karę.

Czy sprzedawcy grozi kara za brak OC?

Sprzedaż samochodu, który nie posiadał OC, nie oznacza, że sprzedawcy nie grozi już kara za brak polisy.

Nawet po sprzedaży auta Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może bowiem ukarać poprzedniego właściciela za brak OC w czasie, kiedy on posiadał auto.

W jaki jednak sposób UFG będzie mogło dowiedzieć się o braku ubezpieczenia OC? Fundusz korzysta z systemu wirtualnego policjanta, który przeszukuje bazę z informacjami o ubezpieczeniach aut. Jeśli wirtualny system dostrzeże brak OC, UFG prześle Ci wezwanie do zapłaty kary, nawet jeżeli nie jesteś już właścicielem tego samochodu.

Ze sprzedażą auta może wiązać się jeszcze dużo innych wątpliwości. Wiele z nich rozwiewa ten artykuł. Polecamy zapoznanie się z nim wszystkim osobom sprzedającym auto.

Marta Miłośniczka dobrych samochodów. Specjalistka od tematów związanych z ubezpieczeniem auta i jego rejestracją po zakupie.