Skradziony samochód? Co z OC?

Skradziony samochód? Co z OC?

Wyobraź sobie teraz sytuację, w której jakiś czas temu zawarłeś umowę OC na ubezpieczenie samochodu – na nieszczęście, Twoje auto zostało niedawno skradzione. Co robić? Wiesz, że zrywanie umów nie jest łatwe, ale dlaczego masz ubezpieczać coś, co fizycznie nie już nie posiadasz?

Na szczęście jest na to sposób. Takie sytuacje zdarzają się statystycznie dość często, dlatego w prawie znajdziemy normy regulujące postępowanie w takiej sprawie. Co musisz zatem zrobić?

  1. Udać się do wydziału komunikacji.
  2. Wyrejestrować swój pojazd.
  3. Zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu zanieść swojemu ubezpieczycielowi.

W takim wypadku rezygnacja z OC wiąże się nie tylko z umorzoną umową, ale również z odzyskaniem tych środków finansowych, których nie zdołałeś jeszcze wykorzystać. Dość podobnie wygląda to w sytuacji, w której samochód sprzedałeś. Ma to jednak jedną subtelną różnicę – w tym wypadku musisz również dodatkowo złożyć wypowiedzenie umowy OC. Jakie zasady działają w tej procedurze?

Towarzystwo ubezpieczeniowe musi zwrócić należność za część składki za ten czas ubezpieczenia, który nie został przez Ciebie wykorzystany.

Na zwrot pieniędzy ma określony czas – dokładnie 14 dni od dnia, w której nastąpiło wymówienie umowy OC lub odstąpienie od niej.Pamiętaj o jednej rzeczy: jeżeli ktokolwiek poprosi cię o kopię polisy ubezpieczeniowej tłumacząc, że bez niej nie otrzymasz zwrotu składki – jest to zwykły blef. Nie masz takiego obowiązku i nie musisz posiadać takowego dokumentu.

Zajmijmy się zatem kwestią sprzedaży samochodu oraz tego, w jaki sposób zrzec się OC i co zamieścić w wypowiedzeniu. Jak je napisać? W jakim czasie możemy je złożyć? Co nam ono daje?Musisz wiedzieć, że samą umowę ubezpieczenia OC możesz wypowiedzieć w dokładnie takim dniu i czasie, w jakim ci się to podoba. Jest tutaj jednakże pewien manewr, o którym musisz pamiętać. Wypowiedzenie musi dotrzeć do ubezpieczyciela przed ostatnim dniem trwania umowy, ażeby nie została ona automatycznie przedłużona.

Zawarłeś umowę przed dniem 11.02.2012? Złożyłeś wypowiedzenie? Umowa zatem będzie umorzona z trzydziestym dniem od dnia, w którym nabyłeś auto.

Inaczej wygląda to w sytuacji, w której kupiłeś pojazd i zawarłeś umowę po dniu 11.02.2012. Wówczas umowa będzie rozwiązana w dokładnie takim dniu, jaki zostanie podkreślony w wypowiedzeniu, ewentualnie w dniu nadania.

Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku, w którym dla jednej umowy rezygnujemy z innej. Inaczej mówiąc – kiedy znaleźliśmy o wiele lepszą ofertę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym niż w tym, z którym obecnie jesteśmy związani.

Panują tutaj dwie zasady:

  • wypowiedzenie umowy OC możemy złożyć w takim dniu, jaki nam najbardziej odpowiada
  • równocześnie sama umowa będzie nadal trwała, a zostanie ona ostatecznie umorzona dopiero ostatniego dnia okresu, na jaki się wcześniej zgodziliśmy

Złożenie wypowiedzenia zapewnia nam ten luksus, że umowa nie zostanie automatycznie przywrócona do życia na następne 12 miesięcy.

Wreszcie, ostatnie informacje, jakie powinieneś sobie przyswoić jest to, co powinno znaleźć się w wypowiedzeniu. Może się bowiem zdarzyć, że o czymś zapomnisz, i będzie Cię to kosztowało kolejny rok męczenia się z tym samym ubezpieczycielem. Pamiętaj zatem o:

  • nazwie i adresie swojego towarzystwa ubezpieczeń
  • własnych danych (imię, nazwisko, adres)
  • danych pojazdu, na który zawarłeś umowę (numer rejestracyjny i marka)
  • numerze polisy
  • i o własnym podpisie!
Marta Miłośniczka dobrych samochodów. Specjalistka od tematów związanych z ubezpieczeniem auta i jego rejestracją po zakupie.