Wszystkie posty

Kupno samochodu z zagranicy

Polacy bardzo chętnie kupują używane samochody za granicą, a następnie sprowadzają je do kraju. Największym wzięciem cieszą się samochody z Niemiec, volkswageny i ople. Jednak aby zarejestrować zagraniczny pojazd, trzeba spełnić wiele wymagań i załatwić sporo formalności.

Korzystna sprzedaż samochodu

Każdy kierowca powinien wiedzieć, kiedy nadchodzi idealny moment na sprzedanie samochodu. Jeśli pojazd ma już swoje lata i jest nadgryziony zębem czasu, to czekanie dłużej może spowodować, że nie otrzyma się za niego spodziewanej kwoty. Bądźmy szczerzy: wprawdzie samochód w każdym stanie technicznym wcześniej czy później znajdzie nabywcę, ale dzięki idealnemu wyczuciu sprzedaż auta może być dużo bardziej korzystna.

Ustalamy rok produkcji samochodu na podstawie VIN

Kiedy data produkcji części różni się od daty produkcji samochodu zaczynamy mieć wątpliwości co do wiarygodności tych danych. W dowodzie rejestracyjnym znajdziemy numer VIN, który przedstawia całą metrykę naszego samochodu.

Opłata podatkowa przy kupnie samochodu

Kupując samochód od prywatnej osoby jesteśmy zobowiązani zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wysokość podatku to 2 proc. wartości auta i dotyczy przeważnie samochodów droższych niż 1000 zł. Z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) jesteśmy zwolnieni w momencie gdy auto nabywamy w komisie lub u dilera i dostajemy na nie fakturę. Taka transakcja jest już opodatkowana podatkiem VAT.

Obowiązki formalne nowego właściciela samochodu

Z zakupem samochodu wiąże się wiele formalnych obowiązków. Nie zawsze jednak wiadomo, jakie to obowiązki, ile jest czasu na ich realizację i do jakich instytucji udać się aby je sfinalizować. Osoba kupująca samochód ma obowiązek, w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży, zarejestrować auto we właściwym dla miejsca zamieszkania Wydziale Komunikacji.

Na co zwracać uwagę kupując używany samochód?

Każdy z nas marzy o nowiutkim aucie prosto z salonu, pachnącym, bez najmniejszej ryski, z zerowym przebiegiem. Dla większości polskich kierowców jednak ceny nowych samochodów są zaporowe. Nie spędza im to snu z powiek, ponieważ wybór używanych aut w Polsce jest bardzo duży.